Васил Терзиев е разрешил протеста срещу БФС без да се допита до МВР
Следвайте " Гласове " в Телеграм
Кметът на София Васил Терзиев е съгласувал митинга на футболните почитатели против управлението на Българския футболен съюз, без да изиска мнение от Столична дирекция на вътрешните работи, каквато е практиката при такива събития. Това съобщи пред отрасловата парламентарна комисия министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
По думите му съгласуването на митинга се е случило часове преди събитието и по тази причина до последно Министерство на вътрешните работи е имало настройка, че се провежда нерегламентиран митинг.
" Разграничаваме се от насилието към служителите на реда и жителите. Не допуснахме човешки жертви и по-тежки последствия за София. Беше позволен кротичък митинг. Наблюдавахме организацията в разнообразни групи за митинга против БФС. Комуникирахме с кмета на София. В деня преди митинга изпратихме следващо писмо до Васил Терзиев и го уведомихме, че следва нерегламентиран митинг. Шествието не беше в съгласие с него. На идващия ден разбрахме, че е координиран с него. Въпреки, че практиката е да бъде координиран с нас. Това не беше направено ", сподели вътрешният министър Калин Стоянов във вътрешната комисия в Народното събрание, където се организира изключително съвещание поради полицейското принуждение на митинга против БФС.
" До последно имахме настройката за нерегламентиран митинг. Трябваше в границите на деня да създадем организация. За първи път исторически враждуващи агитки се събират на едно място и дружно да изразят " любовта " си към БФС. Затова изкарахме 1500 служители на реда. Иначе можеше следствията да са доста по-големи ", сподели още министърът пред депутатите.
" Бяхме изправени пред няколко незнайни. Витаеше в пространството, че ще има мач и кротичък митинг. Имаше неизясненост дали футболната среща ще е в София, Пловдив, Кърджали или друго място. Накрая се взе решение да е в столицата, без аудитория. За няколко часа трябваше да обезпечим митинга. Имаше проект. Определени бяха оперативни региони и щаб ", съобщи основният секретар на Министерство на вътрешните работи Живко Коцев. След това шефът на Столична дирекция на вътрешните работи Любомир Николов описа в елементи предисторията на това, което се случи в четвъртък. Ето какво описа той:
Месец преди мача Столична дирекция на вътрешните работи имаше информация за протестно шествие на столични и пловдивски футболни агитки, които ще се провеждат и дружно ще стачкуват спокойно по време на футболната среща. Още тогава сме уведомили БФС и кмета на София. Имахме няколко срещи със зам.-шефа на БФС. Бяхме единомислещи, че ни чака предизвикателство. Припомниха ни събития от 2019 година, когато почитатели издигаха неразрешени знаци, издават маймунски звуци, с което компрометираха българския футбол. Роди се концепцията мачът да бъде изнесен в различен град. Заявлението на уредника Ивайло Грозев беше за Гурко и Евлоги Георгиев. Имаше и неразрешени протестни дейности. Фенове се събираха на бранш Б на Националния стадион. Другото на стадион " Българска войска ". Част от най-крайните членове на агитките имаха желание да нахлуят на стадиона и да изразят недоволството си против БФС. Затова оградихме стадиона. Около 17 ч. имаше 1500 души, в това число унгарци. След това се насочиха към Орлов мост и го блокираха за 20 мин. 95% от почитателите не носеха обозначителни знаци на футболен тим. Повечето носеха плакати с апел за оставка и българското знаме. След като шествието спря на орлов мост ръководителят на митинга организира диалог с тях, в който са декларирали искане да се причислят към митинга. С това присъединение експанзията ескалира. Изстрелваха ракети, които попадаха в кордона от служители на реда. Апелирахме митинга да остане кротичък. На първа линия имаше чиновници с жилетки " Антиконфликт ". Когато забелязахме експанзията на почитателите подменихме чиновниците с по-високо въоръжени чиновници на Столична дирекция на вътрешните работи и жандармерията. Замеряха ги с камъни, плочки, колове, чупеха дърветата, хвърляха димки, бяха пръскани със спрейове. Започнаха да разрушават кордона с кофи за боклук, които бяха засилвани към нас. Ръководителят на мероприятието разпореди да дойде водното оръдие. 10 минути по високоговорител бяха предупреждавани да спрат с експанзията, с цел да не бъде употребявано оръдието. Агресията се усилваше. Задните редици от митинга хвърляха предмети, които падаха върху главите на протестиращи от предните редици. Издърпахме ги и ги качихме в коли за спешна помощ. Част от тези хора бяха застети и се оплакаха от полицейско принуждение. Към този миг по никакъв метод служителите на реда не са навлизали в протестиращата група. След като машината с водната бликам стартира работа, беше ориентирана на по-високо, с цел да ги предизвести още веднъж. Протестиращите станаха още по-агресивни и започнаха да чупят паркирани коли на жители. Тогава взехме решение да ги изтласкаме нагоре към Спортното министерство. Тогава започнаха да палят буса, да чупят колите ни. Овладяхме обстановката без жертви. От заведението, в което служителите на реда влязоха, изведоха лицето, което беше запалило буса. Срещу него е издигнат обвиняване и е арестуван под стража от съда.
Равносметката е следната - арестувани 38, 33 ранени служители на реда и 19 жители. 24 от арестуваните са санкционирани за безчинство и имат възбрана за навестяване на спортни събития. Други са упрекнати за владеене на опиати.
Инфо: " 24 часа "